Fudbaleri Dinama iz Zagreba plasirali su se u Ligu šampiona. Modri su u revanš meču plej-ofa na Maksimiru savladali Bode Glimt posle produžetaka 4:1 (2:1) i ukupnim rezultatom 4:2 obezbedili elitni rang.

Modri su poslednji učesnici Lige šampiona u koju se vraćaju posle tri sezone. Do velikog uspeha stigli su kroz pravi rolerkoster i teškom mukom. Tek u finišu produžetaka postigli su dva gola i nokautirali Norvežane.

Morao je Dinamo da nadoknađuje zaostatak od 0:1 iz prvog duela na severu Evrope. I u tome je uspeo već tokom prvog poluvremena. Furioznom partijom ekipa Anta Čačića je stekla 2:0 na velikom odmoru.

Mislav Oršić je bio strelac u četvrtom, a Bruno Petković u 35. minutu. Posebno impozantan bio je drugi gol domaćina. Petković je prihvatio pas Stefana Ristovskog, namestio se na makazice i majstorski zatresao mrežu.

U transu je tada bio Maksimir, Dinamo je gazio ka eliti, ali je drugo poluvreme donelo totalno drugačiju predstavu.

Kao da su Modri potonuli. Pre svega, energetski. Bode je to koristio i u talasima napadao od prvog minuta nastavka. Ređao je šanse norveški šampon, pre nego što je Albert Gronbek pronašao način da savlada Dominika Livakovića. Učinio je Danac to u 70. minutu, posle slaloma kroz sredinu i šuta sa ivice šesnaesterca.

Od tog momenta gledali smo rezervisanu predstavu oba tima i tek na trenutke nešto konkretnije pokušaje, pa se otišlo u dodatnih 30 minuta. Slično izdanje prikazano je i u produžecima, koji su protekli bez šanse sve do samog kraja. A onda – dve kontre Dinama i dva gola.

Najpre je Josip Drmić u 117. minutu pokupio odbitak na šesnaestercu i pogodio, da bi zatim Petar Bočkaj u 120. završio kontru 2 na 0 i otklonio sve dileme.

Zagrepčani idu u Ligu šampiona, a Bode u Ligu Evrope.

Tok meča

Kraj! Dinamo – Bode 4:1. Zagrepčani su se plasirali u Ligu šampiona.

120′ – Gooooool! Još jedan gol postiže Dinamo, Petar Bočkaj je strelac za 4:1. Sve dileme su rešene. Dinamo ide u Ligu šampiona.

117′ – Gooooool! Dinamo dolazi do prednosti od 3:1, strelac je Josip Drmić! Kontra-napad Modrih, lopta je na kraju završila do Drmića, koji je pored istrčalog golmana Haikina i nekolicine igračaa Bodea pogodio mrežu sa 16 metara. Prvak Hrvatske ima rezultat koji ga vodi u Ligu šampiona!

115′ – Ništa se bitno ne menja ni u poslednjih nekoliko minuta.

110′ – Još deset minuta do kraja produžetaka. Opada i tempo meča… Sve smo bliži jedanaestercima.

105′ – Nekoliko polušansi na obe strane, ali i Dinamo i Bode završavaj prvi produžeak bez šuta u okvir gola.

95′ – Otvoreno se igra od starta produžetaka. Deluje da ni jedni ni drugi ne žele da čekaju penale.

Počeli su produžeci.

Produžeci! Nema pobednika posle 180 minuta duela Dinamo – Bode. Ukupan rezultat dvomeča je 3:3.

90′ – Igraće se još šest minuta u nadoknadi.

85′ – Sve manje vremena za promenu rezultata. Deluje da će meč otići u produžetke.

76′ – Malo je nedostajalo da Bode dođe i do drugog pogotka. Mbegomu je gađao sa 16 metara, lopta je prohujala iznad prečke. Potpuna dominacija Norvežana u drugom poluvremenu.

70′ – Goooool! Bodo Glimt smanjuje zaostatak, pogotkom Alberta Grembeka. Maestralno je Danac prošao kroz sredinu, nanizao nekoliko igrača i zatim sa 15 metara savladao Dominika Livakovića. Norvežani stigli do rezultata koji im osigurava produžetke.

Dinamo Zagreb - Bode/Glimt (Photo: Mats Torbergsen / AFP / Profimedia)
Dinamo Zagreb – Bode/Glimt (Photo: Mats Torbergsen / AFP / Profimedia)

65′ – Još jedna šansa za Bodo. Posle kornera i udarca glavom Hoibratena, Ljubičić je izbacio loptu sa gol linije.

61′ – Dobra prilika za goste. Mvuka je probio po levoj strani i šutirao, nesigurni Livaković ispustio loptu, ali je na kraju stigao do nje pre Hagena.

55′ – Prepustio je Dinamo loptu rivalu, povukao se na svoju polovinu i šansu čeka iz kontre.

48′ – Zapretili su Norvežani u uvodnoj fazi, ali bez konkretnog učinka.

Počelo je drugo poluvreme.

Poluvreme: Dinamo – Bode/Glimt 2:0.

43′ – Mirno je Dinamo priveo poluvreme kraju. Deli ga još 45 minuta do ulaska u elitni rang.

35′ – Gooool! Dinamo vodi sa 2:0, kakav pogodak Bruna Petkovića! Dobio je napadač Modrih loptu u šesnaestercu, namestio se na makazice i majstorskim potezom zatresao mrežu za erupciju na Maksimiru. Hrvatski prvak ima rezultat koji ga vodi u Ligu šampiona.

33′ – Prečka za Dinamo! Arijan Ademi je prihvatio pas na ivici šesnaesterca, sjajno raspalio i pogodio prečku. Velika sreća za Norežane.

30′ – Modri su ponovo preuzeli kontrolu. Špikić je dobro prošao kroz sredinu i šutirao, ali je izblokiran. Dinamo bolji tim u prvih pola sata igre.

22′ – Posle visokog ritma od početka, usledio je miran period meča. Igra se uglavnom između dva šesnaesterca, bez konkretnih pokušaja timova.

Bruno Petković (Photo: EPA-EFE/ANTONIO BAT)

15′ – Zapretili su gosti. Mvuku je sa sedam metara gađao pored stative. Na kraju se ispostavilo i da je napadač Bodoa bio u ofsajd poziciji…

10′ – Preuzeli su Norvežani posed posle primljenog gola i uglavnom se igra na polovini Dinama, koji čeka šansu iz kontre.

4′ – Gooool! Vodi Dinamo sa 1:0, strelac je Mislav Oršić. Dobro je probio krilni igrač u šesnaesterac, prvi udarac mu je izblokiran, ali se lopta odbila nazad u njegove noge, posle čega ju je poslao pod prečku.

2′ – Dve sjajne šanse propustio je Dinamo u praktično jednom napadu. Već u drugom minutu su Modri mogli da anuliraju zaostatak, ali su Dario Špikić na kraju sa sedam metara gađao preko prečke.

Utakmica na Maksimiru je počela.

Rendžers (Photo: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia)

23 05

Fudbaleri Rendžersa i Kopenhagena igraće u grupnoj fazi Lige šampiona!

Viktorija Plzen

23 44

Fudbaleri Viktorije iz Plzenja i Benfike obezbedili su večeras plasman u Ligu šampiona.